Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Wybierając mieszkanie na rynku pierwotnym, zwróćmy uwagę na kuchnię czy jest ona otwarta czy zamknięta. W większości przypadków jest ona zaprojektowana, jako aneks kuchenny. Oznacza to, że zawiera się w salonie i tworzy razem z nim jedną przestrzeń. Przemyślmy to rozwiązanie lub ewentualne jej wygrodzenie.

Otwarta kuchnia pozwala nam wydłużyć perspektywę, powiększyć mieszkanie. Trudno jest nam bowiem przebywać w małych pomieszczeniach. Otwarta kuchnia umożliwia również prace kuchenne pani domu z jednoczesnym nadzorem nad np. pociechami bawiącymi się w salonie. Docenią to gospodynie domowe, które lubią spędzać czas w kuchni, a nie chcą tracić z oczu rodziny, znajomych, ciekawych rozmów.

Jednak kuchnia otwarta ma również wady. Zamknięta kuchnia pozwala nam na dowolną aranżację i wybór wyposażenia. Nie musimy dostosowywać się stylistycznie do salonu. Możemy również w spokoju gotować, a zapachy ze smażenia czy gotowania nie przedostaną się do pozostałej części mieszkania i nie pozostaną na tkaninach, zasłonkach i pościeli. Gdy zostawimy pare nieumytych naczyń w kuchni zamkniętej, nic się nie stanie, bo nikt z gości nie wchodząc do kuchni, nie zauważy naszej małej niedoskonałości.